Producenci
Aktualności
KOLEJNE SZKOLENIE NASZYCH TECHNIKÓW

Nasi technicy ukończyli szkolenie w Nowych Babicach w firmie Orto Centrum

25-TE URODZINY MED-ORTH

W celu umówienia się na wizytę prosimy o kontakt.

PROTEZY

Pobierz poradnik po amputacji - TUTAJ.

Protezy kończyn górnych i dolnych

Trudno z czymkolwiek porównać uczucie człowieka, który budzi się po operacji odjęcia nogi. To jak by cały otaczający nas świat i własne życie legło w gruzach. Nic już nie będzie takie jak dotąd. Zapomnieć o tym co lubiliśmy: wędrówki, rower, taniec, zabawy z dziećmi lub wnukami… A co z pracą…? Nawet argument, że odjęto nam nogę, ale być może uratowano życie, nie zmniejsza przygnębienia.

A jeśli jednak nic nie musi się zmienić?

Nasza wiedza o tym co teraz robić, upór i konsekwencja oraz … współczesna technika protezowania dają nam szanse powrotu do normalnego życia, a w wielu wypadkach, powrót do naszych ulubionych zajęć. Wydaje się to mało prawdopodobne, gdy przypomnimy sobie widok przechodnia na protezie poruszającego się z ogromnym trudem mimo podpierania się dwoma kulami. Ale, ale..
Ów przechodzień rzucił nam się w oczy, więc go zapamiętaliśmy, a nie mogliśmy zapamiętać przechodnia, który choć także szedł na protezie, ale w sposób niczym nie różniący się od człowieka w pełni zdrowego. W tym pierwszym przypadku być może źle został ukształtowany i przygotowany do protezowania kikut, być może porusza się na starej, prymitywnej protezie, a może proteza została mu źle dobrana. W tym drugim przypadku proces przygotowania pacjenta i kikuta jego nogi do protezowania przebiegał prawidłowo, prawidłowo także protezę dobrano i nauczono pacjenta z niej korzystać.

Zamieszczone poniżej porady nie zastąpią współpracy z lekarzem, pielęgniarką , rehabilitantem, technikiem ortopedycznym, ale powinny pomóc w planowaniu powrotu do normalnego życia.


Etap pierwszy, czyli przygotowanie kończyny do wykonania protezy, powinien rozpocząć się już w pierwszej dobie po amputacji i w ciągu 4 – 5 tygodni doprowadzić do zaprotezowania.

Przygotowanie do zaprotezowania:

 

  • Formowanie kikuta poprzez właściwe bandażowanie
  • Przyspieszenie gojenia blizny poprzez stosowanie specjalistycznych środków lub mocząc kikut w wodzie z szarym mydłem
  • Ćwiczenia wzmacniające, w tym chodzenie o kulach (nie należy korzystać z wózka inwalidzkiego!)
  • Ćwiczenia przeciwdziałające powstawaniu przykurczów.
  • Masaże kikuta.
  • Pędzelkowanie, czyli odczulanie kikuta

 

Warto jak najwcześniej odwiedzić pracownię protezową i porozmawiać z technikiem. Obecnie w nowoczesnych pracowniach najczęściej technikiem jest fizjoterapeuta, więc można z nim porozmawiać nie tylko o samej protezie, ale o wszystkich fazach przygotowania do zaprotezowania.

Kolejny etap to wykonanie protezy. Miara, przymiarki i wreszcie odbiór protezy powinien w zasadzie zakończyć proces rehabilitacji i przywracania do pełnej lub prawie pełnej sprawności.


Każdy pacjent jest inny. Różni się rodzajem amputacji, poziomem sprawności fizycznej, trybem życia… Protezy też są bardzo różne, choć wszystkie nazywają się modularne. Dostępnych jest wiele odmian stóp protezowych, stawów kolanowych. Elementy mogą być wykonane z różnych materiałów, od stali po tytan lub kompozyty. Z różnych materiałów i na różne sposoby wykonywane są także leje – element który scala kikut z protezą. Proteza powinna nie tylko być dobrze dopasowana do kikuta. Powinna być skonfigurowana tak, aby pasować do potrzeb, charakteru i oczekiwań pacjenta.

Dla osób po amputacji kończyny niezwykle istotną sprawą jest zadbanie o kondycję skóry kikuta oraz komfort użytkowania protezy. Dlatego polecamy używanie odpowiednich kosmetyków a także pończoch kikutowych.

Informujemy również, że wykonujemy protezy kończyn dolnych oraz górnych, w tym protezy mioelektryczne.

Serdecznie zapraszamy do telefonicznego, mailowego bądź osobistego kontaktu z nami.

To, oczywiście kosztuje. Elementarnym płatnikiem jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Wspierają go często Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej dysponujące specjalnymi środkami na dopłaty do protez. Te pieniądze powinny wystarczyć na protezę dla osoby mało mobilnej. Pacjent o wyższym poziomie mobilności i wiążących się z tym oczekiwań może się liczyć z dodatkowym, czasem znacznym wydatkiem. Warto o szczegółach porozmawiać.

Na zainteresowanych pacjentów i ich bliskich czekamy pod telefonem 71 372 30 33 wew. 24, czynny w dni robocze od 9.00 do 17.00.

 MED-ORTH Specjalistyczna Firma Ortopedyczna Sp. z o.o.

rok zał. 1994

Wrocław, ul. T. Kościuszki 173

Materiał graficzny wykorzystany za zgodą firmy Otto Bock Polska
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl